Meci de infarct pe Bernabeu! Realul a luat primele 3 puncte in Champions!

Real Madrid a intalnit aseara pe teren propriu campioana Angliei, Manchester City, in debutul noului sezon Champions League.

Am vazut la viata mea foarte multe partide de fotbal adevarat, poate  cateva sute, dar numai cateva , pana in 10, mi-au ramas in memorie cap-coada, nu atat din prizma scorului, cat a tensiunii prezente si a mizei fabuloase. Bineinteles, meciurile mari sunt meciurile cu miza mare. Finale , semfinale de UCL sau de campionate europene ori mondiale, derbyuri care decid soarta titlurilor , sau a calificarii intr-o competitie tare. Primul astfel de meci memorabil care imi vine acum in minte este acel Romania-Danemarca de cosmar din toamna anului 2003 terminat 2-2 , care a lasat echipa noastra in afara Euro 2004. Este meciul care mi-a marcat copilaria, care m-a facut sa plang si meciul din care am realizat ca fotbalul inseamna mai mult decat un joc: inseamna mandrie, onoare, speranta, spectacol, suferinta, extaz,agonie…Au mai fost si altele de acest gen, ca finala Ligii Campionilor din 2005, de la Istambul, in care Liverpool a castigat dramatic in fata celor de la Milan.

E, am facut aceasta scurta introducere pentru a spune ca ceea ce s-a intamplat aseara pe Santiago Bernabeu s-ar fi putut apropia din punctul de vedere al spectacolului si al tensiunii de acele mari meciuri. Daca Madrid-City era o finala de UCL, sunt sigura ca nici in 100 de ani fanii celor doi giganti nu ar fi uitat batalia asta. Aveam pe de o parte un Real Madrid trist, care a pierdut deja 8 puncte in primele 4 partide din Primera Division si cei mai pesimisti spun ca si-au ingropat sansele la titlu(e devreme sa credem asta, parerea mea!), un Real care juca avand “cutitul la os” , iar de cealalta parte, campioana Angliei, Man City , o echipa in care s-au investit atatia bani, incat ratarea saisprezecimilor ar fi crima si pedeapsa , si care, la fel ca Real Madrid, a facut deja pasi gresiti in campionat.

De la inceput puteam preconiza un meci tare, cu suspans , dar in niciun caz un meci care avea s-o ia razna spre final. Partida a inceput in forta, prima repriza fiind dominata de la inceput pana la sfarsit de “galactici”, o repriza in care numarul ratarilor a depasit ,cred, numarul jucatorilor aflati in acel moment pe teren.  C Ronaldo, Higuain , pana si Marcelo, s-au luptat cu portarul Joe Hart fara niciun razultat. Omul parea “posedat” de zeita Fortuna si de-a dreptul invincibil! Astfel, in primele 45 de minute, scorul a ramas alb.

Dupa pauza, madrilenii au reinceput zbaterea , facand un joc disperat de pase, dar placut ochiului. Cam toate mingile “apelau” la Ronaldo, dar nici chiar el nu parea sa mai aiba vreo solutie. Si cum o regula nescrisa a fotbalului spune ca cei care rateaza mult primesc gol repede, asta s-a intamplat si aseara la Madrid. “Infierbantatul” Real a fost “stins” cu un gol marcat de Dzeko in minutul 69. Dar spaniolii nu si-au pierdut cumpatul, au reinceput “turatia maxima” si au egalat prin Marcelo in minutul 76.

Englezii , treziti parca din hibernare, au vrut sa castige neaparat la Madrid, profitand poate de haosul din apararea “blanca” urmaritoare mai mult a portii adverse decat a propriei redute. Asa ca, cu doar 5 minute inainte de finalul regulamentar al partidei, Kolarov a inscris pentru 2-1 in favoarelea lui Manchester City. Si din nou Bernabeul traia extazul in agonie…

Echipa lui Mourinho parea terminata, ingropata de propriile ratari si frustrata de a fi condusa in ultimele secunde ale unui meci dominat in intregime de spanioli. Dar salvarea a venit de la noul-intrat Karim Benzema, care l-a infrant pe Hart simplu si fara drept de apel. Era acum 2-2 si parca suporterii Realului isi mai recapatasera putin culoarea in obraji.  Tensiunea plutea inca in aer, mai erau vreo 3 minute pana la final plus inca alte 3 de prelungire. Si totusi, nu se putea termina o partida atat de monumentala fara ca cel mai talentat fotbalist european sa nu-si arate clasa! Da, ati ghicit despre cine e vorba! Portughezul Cristiano Ronaldo a dat un gol senzational atunci cand nimeni nu se mai astepta, un gol ce l-a “ucis” definitv pe minunatul Hart , care , o spun cu mana pe inima, a fost aseara cu doua clase peste Casillas, desi echipa sa a pierdut! Real Madrid-Manchester City – scor final 3-2 si tot ce regret acum , e ca n-a durat mai mult acest spectacol fotbalistic de 5 stele!

Sursa foto: teamtalk.com