S-a stabilit cine merge in finala Euro 2012!Vezi aici fericitele echipe!

Semifinalele Portugalia-Spania si Germania-Italia s-au jucat miercuri, respectiv joi seara.

Dupa ce ambele echipe iberice , Portugalia si Spania au facut un meci nul in timpul regulamentar, Portugalia a pierdut dramatic semifinala, la penalty-uri. In mod nemeritat, echipa lui Cristiano Ronaldo a ratat mai multe ocazii, dominand clar meciul cu campioana mondiala Spania pana in prelungiri. Ce a urmat dupa,  a fost un asediu facut de spanioli la poarta lui Patricio, care a rezistat insa eroic. In prelungiri, Portugalia a abandonat tactica pe care o adoptase pe parcursul partidei, lasandu-se dominata de nationala lui Del Bosque.

Nici la loviturile de departajare, considerate “loteria fotbalului” , portughezii nu au fost preferatii “zeitei Fortuna”. Desi Spania a ratat prima lovitura prin Xabi Alonso, Portugalia a facut acelasi lucru cateva secunde mai tarziu, prin Joao Moutinho. Daca Spania s-a redresat si a batut impecabil penalty-urile urmatoare, portughezii au ratat prin fundasul Bruno Alves, ratare cruciala care i-a trimis pe lusitani acasa. La tot acest dezastru, superstarul Cristiano Ronaldo a asistat neputincios, intrucat el ar fi fost programat sa bata ultima lovitura, una eventual decisiva.

De partea cealalta, Fabregas a incheiat partida printr-o lovitura norocoasa care s-a izbit mai intai de bara si apoi a intrat in poarta, neputand fi parata de portarul Patricio. La spanioli, eroul rundei de lovituri de la 11 metri a fost, asa cum era de asteptat , genialul goal-keeper al Realului din Madrid, Iqer Casillas. Semifinala Portugalia-Spania s-a terminat 0-0 (2-4 la penalty-uri).

Cat despre Germania-Franta, cea de-a doua semifinala , disputata aseara, la Varsovia, ea a avut un rezultat surprinzator, decizandu-se, de asta data, in timpul regulamentar. Italia a invins Germania cu 2-1, desi favoritii meciului erau de departe nemtii. Ambitiosi din fire si cu o echipa formata exclusiv din vedete, nemtii au eliminat in drumul lor spre semifinala pe Grecia, poate cea mai mica echipa de la Euro. Cu toate acestea, criticii de fotbal si comentatorii din toata lumea s-au grabit sa vada in Germania noua campioana europeana.

Partida de aseara disputata impotriva Italiei lui Prandelli le-a dat nemtilor planurile peste cap in totalitate! Luati tare de echipa lui Low, italienii nu s-au pierdut cu firea si au jucat pe contre, regasindu-se foarte bine pe teren. Astfel, dupa ratarile de la inceputul primei reprize ale lui Hummels si Kroos, Italia s-a redresat , iar in minutul 20 , in urma centrarii perfecte a lui Cassano, Balotelli a reluat mingea cu capul in poarta lui Neuer. Era 1-0 pentru italieni!15 minute mai tarziu, defensiva germana este din nou surprinsa de “copilul teribil” al fotbalului italian, iar Balotelli marcheaza si de data aceasta.2-0 pentru Italia, iar visul german de a cuceri Europa, s-a spulberat inca o data!

In repriza a doua, nemtii au fortat, dar “reduta” italiana a rezistat cu brio. Reus si Lahm au ratat ocazii bune de gol , parte dintre suturi aparate de Buffon. Italia a inceput sa controleze din nou partida, Balotelli creandu-si din nou ocazii imense. In ultimul minut al jocului, 91, Germania primeste un penalty dupa henzul lui Balzaretti, pe care il transforma Mesuth Ozil. Germania-Italia s-a terminat 1-2, iar Italia i se va alatura Spaniei in finala de la Kiev, de duminica. Fie ca cel mai bun sa invinga!