Steaua merge in primavara europeana dupa ce a invins pe AEK Larnaca!

Steaua a obtinut locul 2 in grupa , dupa Shalke , calificandu-se in primavara europeana.

Steaua isi va continua drumul in Europa League , dupa ce si-a asigurat calificarea in urma victoriei cu 3-1 in fata cipriotilor de la AEK Larnaca. Asistati de peste 55 000 de suporteri pe Arena Nationala, stelistii s-au mobilizat si au luptat din greu pentru a-si atinge obiectivul. Nu trebuie sa uitam insa ca “ros-albastrii” au fost ajutati si de Shalke care “si-a facut datoria” si i-a eliminat din joc pe israelienii de la Maccabi Haifa, principalii contracandidati ai romanilor. Maccabi Haifa-Shalke 04 s-a terminat 0-3 pentru nemti, dar si pentru Steaua!

Echipa antrenata de Ilie Stan a profitat de jocul rezultatelor avantajoase si a sters cu buretele ultima  partida incheiata prost (este vorba de meciul Shalke-Steaua pierdut de stelisti cu 2-1).

In prima repriza a meciului, Steaua le-a dat ceva emotii suporterilor ei, fiind egala cipriotilor timp de 55 de minute. Gazdele au deschis scorul abia in minutul 55 , printr-un penalty transformat de Raul Rusescu. Stadionul era in extaz! Dar avea sa vina din urma si agonia, in momentul in care Pintado a marcat in poarta aparata de Tatarusanu si a restabilit egalitatea.

“Ros-albastrii” au preluat din nou conducerea in minutul 70, prin reusita lui Nikolic, iar 15 minute mai tarziu, acelasi Nikolic a inscris golul 3, acel gol care a scapat Steaua de emotii si i-a asigurat biletul pentru primavara europeana.