Cel mai tare derby englez! Chelsea-Arsenal 3-5!

Derby-ul Londrei, Chelsea-Arsenal s-a terminat cu fabulosul scor de 3-5.

Ieri am asistat la cel mai frumos meci de fotbal din weekend-ul acesta. Chelsea-Arsenal a fost un adevarat derby, o dovada ca fotbalul englez e cel mai calitativ din cate s-au vazut. Spectacol, grandoare si o atmosfera de vis pe Stamford Bridge, stadionul celor de la Chelsea Londra. Cred ca orice microbist si-ar fi dorit sa fie acolo si sa ramana cu memoria unuia dintre cele mai tensionate meciuri de fotbal pe care le-ar fi vizionat in viata lui.

Inca de la debut derby-ul Londrei a inceput in forta, jucatorii celor doua echipe aratandu-si care mai de care talentul si priceperea. Dupa doua ratari spectaculoase la ambele porti, Frank Lampard, mijlocasul lui Chelsea a deschis scorul in minutul 14. Arena a sarit in aer, mai ales ca rivalitatea dintre echipa lui Arsene Venger si cea a lui Andre Villas-Boas este celebra.

“Tunarii” n-au stat prea mult pe ganduri si le-au dat adversarilor o replica napraznica in minutul 36 , cand olandezul Van Persie, capitanul lui Arsenal reface egalitatea. Cu cateva secunde inainte de pauza, John Terry marcheaza un gol superb in poarta lui Wojciech Szczesny, in urma unui corner ce a surprins defensiva trupei lui Venger descoperita.

Dupa pauza, Arsenal a intrat hotarata de la cabine si a egalat rapid prin Santos, in minutul 49. Scorul era 2-2! Cateva minute mai tarziu, Theo Walcott i-a adus pe “tunari” pentru prima data in avantaj, majorand scorul la 2-3 pentru oaspeti. Cand partida intrase oarecum pe un fagas normal, in minutul 81, Mata il surprinde pe portarul Cech printr-un vole de nota 10 si inscrie pentru 3-3. Publicul cerea insa o victorie, pe care Villas-Boas incearca sa o forteze pe final.

“Albastrii” se avanta haotic in atac , se lasa descoperiti si sunt prinsi pe contraatac de talentatul Van Persie care nu-i iarta si le inscrie doua goluri in numai 7 minute. Derby-ul “nebun” al capitalei engleze, Chelsea-Arsenal  se incheie cu scorul de 3-5!