Romania-Franta, meci nul si ratam inca o calificare!

Meciul atat de asteptat de o tara intreaga, Romania-Franta, s-a incheiat 0-0, rezultat care nu-i ajuta pe “tricolori “in lupta pentru calificarea la Euro 2012.

Spectacolul promis aseara la inaugurarea stadionului „National Arena” s-a transformat intr-un semiesec. Desi atmosfera a fost una de vis, iar suporterii, pe cat se poate de civilizati, s-au comportat dupa cele mai inalte standarde, partida „de foc” cu selectionata Cocosului Galic nu ne-a adus succesul mult visat.

Asa cum ne asteptam, fara Mutu , nationala lui Piturca a fost praf! Un fel de „trei coceni si restul paie” , care nu ne-a gadilat deloc orgoliul de a fi romani. Un Marica slab de tot, care n-a pus nicio problema apararii franceze, un Banel Nicolita care a alergat mult, s-a zbatut degeaba, fara rezultat ,un Stancu sters intrat la sfarsitul primei parti, un Tanase care in afara de un cartonas galben primit de la arbitrul Webb nu s-a remarcat cu nimic, si nu in cele din urma, un antrenor total neinspirat, autor al unei tactici haotice,Victor Piturca. Sunt doar cativa dintre protagonistii meciului de aseara, in care nici macar gazonul de 100 de milioane de euro nu a tinut cu noi. A inceput sa se desprinda , iar jucatorii alunecau intr-o veselie. S-a vazut aici „calitatea I” a stadionului in care s-au investit 234 de milioane de euro.

Dar nu din cauza asta nu am putut invinge Franta. O echipa care n-a stralucit deloc, parca nici n-a vrut, si care a jucat intentionat fara vedete precum Nasri , Gourcuff sau Malouda. Franta, superioara la posesie si la jocul de pase, nu a marcat in poarta lui Tatarusanu si nici n-a avut ocazii mari, exceptand „hartuirile” dinspre final ale lui Benzema si Rami.

De cealalta parte, Romania incepuse binisor prima repriza, iar in minutul 27 , lovitura libera batuta de Nicolita a pus probleme defensivei adverse. Daca prima repriza a fost mai lenta, dupa pauza jocul s-a mai reanimat. S-au inmultit si ocaziile francezilor, dar Ciprian Tatarusanu s-a descurcat impecabil. Spre sfarsit tensiunea crestea, dar scorul a ramas alb, 0-0, dupa ce niciuna dintre combatante n-a fost in stare sa marcheze.Numai ca noi am ramas cu 12 puncte in grupa D, iar la final, sa spunem cu nostalgie, adio Euro!

Echipe:

ROMÂNIA: Tătăruşanu – Luchin, Chiricheş, Goian, Raţ – Bourceanu – Nicoliţă,  Lazăr, Tănase, Cociş – Marica

Rezerve: Pantilimon, Niculae, Latovlevici, Stancu, Bucur, Moţi

Selecţioner: Victor Piţurcă

FRANŢA: Lloris – Sagna, Rami, Abidal, Evra – Martin, Villa, Cabaye, Valbuena – Benzema, Ribery